Onsdag 28 maj

Onsdag.

Vaknade efter en stökig natt som dock lugnat sig frampå morgonen. Klarblå himmel, vind västlig c:a 5m/s men fortfarande bara 10-11 grader. Vi kom iväg strax efter elva med sikte på Mollösund där vi skulle tanka miljövänlig diesel. Vinden var lugn med fördelaktig infallsvinkel från väster och det blev en härlig segling i lugnt tempo inomskärs förbi Skärhamn, genom Kyrkesund och upp till Mollösund där vi, efter en del funderande, lyckades manövrera automatpumpen och fylla upp våra tankar med HVO100. Det känns gott i samvetet.

Efter samråd bestämdes att vi fortsätter till Käringön utan att passera Kråksunds Gap. Vi passade på att göra i ordning några lunchmackor att ätas under seglingen. Vinden hade vridit något mot nordväst så det krävdes ett par slag på Käringöfjorden för att hitta rätt. Vi anlände målet i god ordning vid femtiden och förtöjde långsides vid en av flytbryggorna. Det märks att säsongen inte kommit i gång ännu för det är glest med personal på olika serviceställen. Det gick emellertid att kompletteringshandla livsmedel.

Mat ja! Gunnar hade fått ordning på sitt sittbrunnskapell och Stures medhavda boeuf bourgignon hade tinat så det bjöds till gemensam supé hos Gunnar på kvällen. Utsökt gott med goda sallader och vin och öl. Efterrätt av färska jordgubbar från Finnerödja. Traditionell avslutning med Irish Coffee. Så ska en Seniorseglardag avlöpa.

Hamnvakten hade påmint oss om Kristi Himmelsfärdsdag i morgon torsdag och att det kanske kommer många båtar med reserverade platser tidigt för att fira så vi beslöt att försöka komma iväg hyfsat tidigt och sikta på Lysekil.

Anders F

Publicerat i 2025: